Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ

Go down 
5 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Admin
Admin
Admin


Број на мислења : 34
Join date : 2010-11-25
Age : 39
Местолокација : Битола

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeСре Мар 20, 2013 10:51 pm

Поздрав и до тебе и мило мо е што ке го заживееме форумов и ке имаме каде да споделуваме и да се дружиме во врска со нашето хоби
cordoba напиша:
Поздрав на веќе постојните членови на овој форум!
Јас сум од Скопје, поточно од населба Лисиче, а колекционер на колички сум од како знам за себе. Нормално како дете количките баш и не сум ги сваќал како колекционерска вредност, туку едноставно како играчки, така што многу од нив биле уништени, подарени или изгубени. Почетоците како и на многу од овие простори, се со Matchbox моделите, потоа Mebetoys, Polistil, Norev, кои се продаваа по трафиките и продавниците низ Скопје, потоа Burago, како и СССР моделите.

Инаку собирам модели во три размери, 1:18(70 ком.), 1:24(71 ком.) и 1:43(82 ком.), како и уште 10 модели во некои други нестандардни размери. Од произведувачите застапени се, Revell, Burago, Solido, Norev, Minichamps, Maisto, Kyosho, Welly, Anson, Ertl, AutoArt, Istmodels, Ricko, Sunstar, Yat Ming, Jadi, Schuco, Mondomotors, Motor Max, Signature, New Ray, Unique Replicas, Carrarama, Italeri, CB-Car, Starline, Brumm, Polistil, Mebetoys и други на кои сега неможам да се сетам, како и новински изданија од Quattroruote Collection, Hachette и други.
Собирам ретро модели, односно колички кои како вистински модели се произведувале меѓу 1950 и 1975 година. Најзастапена марка е Fiat и сочинува околу 25% од целокупната колекција.

Набавката на моделите освен во нашите продавници каде изборот е очаен, ја правам преку интернет и тоа најчесто од Германија и Италија, а кога одам некаде во странство, тоа го правам директно во некоја продавница за играчки или во продавници специјализирани за вакви модели, какви во нашето соседство има во Грција и Бугарија.

Колекционирањето низ годините поминувало низ повеќе успони и падови, односно периоди кога сум бил тотално оладен од хобито и периоди кога сум бил многу запален за собирање колички. Последната фаза во која моментално се наоѓам е оваа втората и започна негде од почетокот на 2006 кога во Солун си купив Fiat 600 од Revell во 1:18 и сеуште трае иако последнава година дена многу ретко земав нешто.
Вратете се на почетокот Go down
https://diecast.macedonianforum.net
cordoba

cordoba


Број на мислења : 39
Join date : 2013-03-20
Age : 56
Местолокација : Скопје

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeСре Мар 20, 2013 11:12 pm

Бидејќи незнаев каде да го пишам овој пост, еве тука го ставив, па администраторот ако смета дека треба да се премести или избрише, нека го стори тоа.
Сакав да кажам оти би требало да се отворат теми како, 'Предлози до администраторот' - каде би давале предлози за некои нови теми или нешто што би помогнало да форумот се подигне на повисоко ниво и биде поинтересен, потоа на пример тема 'Секојдневие' или 'Муабетење' - каде би можеле да зборуваме и дискутираме и за други работи кои не се директно поврзани со хобито, зошто сметам дека на тој начин би воспоставиле подобра комуникација иако директно не се познаваме сите.
Вратете се на почетокот Go down
Admin
Admin
Admin


Број на мислења : 34
Join date : 2010-11-25
Age : 39
Местолокација : Битола

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeЧет Мар 21, 2013 8:59 am

ОВА Е ТЕМА ЗА НАШИТЕ СЕКОЈДНЕВНИ МУАБЕТИ, ПРЕДЛОЗИ И ДИСКУСИИ ПОВРЗАНИ СО ХОБИТО. Предложено од cordoba
Вратете се на почетокот Go down
https://diecast.macedonianforum.net
BMW fan

BMW fan


Број на мислења : 43
Join date : 2013-03-20

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeПет Мар 22, 2013 7:24 pm

Подолго време сум колекционер на автомобили во размер.На почетокот тоа бреа автомобили купени или поклонети од ротителите,роднините или пријателите.
Како што се зголемуваше колекцијата почнав и самостојно да си купувам автомобили за денес да сум зависен колекционер.
Колекцијата ми е голема и се состои од Burago,Maisto,Mondo Motors,Welly кои се присутни на нашиот пазар,а продолжува со Autoart,Minichaps,Norev,Kyosho и многу други кои се купувани on-line или при посета на некоја странска земја.
Вратете се на почетокот Go down
Admin
Admin
Admin


Број на мислења : 34
Join date : 2010-11-25
Age : 39
Местолокација : Битола

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeСаб Мар 23, 2013 10:01 am

BMW fan напиша:
Подолго време сум колекционер на автомобили во размер.На почетокот тоа бреа автомобили купени или поклонети од ротителите,роднините или пријателите.
Како што се зголемуваше колекцијата почнав и самостојно да си купувам автомобили за денес да сум зависен колекционер.
Колекцијата ми е голема и се состои од Burago,Maisto,Mondo Motors,Welly кои се присутни на нашиот пазар,а продолжува со Autoart,Minichaps,Norev,Kyosho и многу други кои се купувани on-line или при посета на некоја странска земја.
Со задоволство ке ја следам твојата колекција во темата - Покажете ја вашата колекција Wink
Вратете се на почетокот Go down
https://diecast.macedonianforum.net
Admin
Admin
Admin


Број на мислења : 34
Join date : 2010-11-25
Age : 39
Местолокација : Битола

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeСаб Мар 23, 2013 10:04 am

Посететеја фејсбук страницата на еден од нашите пријатели https://www.facebook.com/Kolicina
Вратете се на почетокот Go down
https://diecast.macedonianforum.net
cordoba

cordoba


Број на мислења : 39
Join date : 2013-03-20
Age : 56
Местолокација : Скопје

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeПет Мар 29, 2013 8:49 am

Значи времево е жива тапа, а дојде викенд мора да е безвезе, да неможе човек да излезе да се шлае по сокаци, у кафичи, да гледа кокалчиња.
Него се се надевав форумов ќе биде поактивен, ќе има повеќе членови, па ќе договоревме едно кафе да се запознаеме, ама за жал засега не е така. Ај белки ќе биде. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Admin
Admin
Admin


Број на мислења : 34
Join date : 2010-11-25
Age : 39
Местолокација : Битола

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeПет Мар 29, 2013 9:15 am

cordoba напиша:
Значи времево е жива тапа, а дојде викенд мора да е безвезе, да неможе човек да излезе да се шлае по сокаци, у кафичи, да гледа кокалчиња.
Него се се надевав форумов ќе биде поактивен, ќе има повеќе членови, па ќе договоревме едно кафе да се запознаеме, ама за жал засега не е така. Ај белки ќе биде. Smile

рано е Smile има малку членови нема ни 20 . ке биде полека полека
Вратете се на почетокот Go down
https://diecast.macedonianforum.net
Admin
Admin
Admin


Број на мислења : 34
Join date : 2010-11-25
Age : 39
Местолокација : Битола

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeНед Апр 14, 2013 9:40 am

здраво колеги. некако пак слаба активност на форумов. ајде сите да се заангажираме да направиме нешто.
некој да не има некој нов модел нека се пофали да видиме до каде сме со колекциите Smile
Вратете се на почетокот Go down
https://diecast.macedonianforum.net
BMW fan

BMW fan


Број на мислења : 43
Join date : 2013-03-20

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeСре Апр 17, 2013 12:22 pm

Малку колекционери има во Македонија.
Се кријат,срамат,не сакаат да ја покажуваат колекцијата,не знаат да работат на компјутер.
Пред некој ден разгледував по продавниците и едно чиче од 50тина и кусур години си купи 1/18 од бураго,збореше дека имал беаѓи колички во сите размери.
И кај знае тој што е компјутер не па да се зачлени на форумов и ја покажува својата покажува колекција.
Вратете се на почетокот Go down
zocc
Admin
zocc


Број на мислења : 46
Join date : 2011-07-20
Местолокација : Скопје

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeПон Апр 22, 2013 1:21 pm

И тие дечките од Кајгана, освен Bmwfan, cordoba и јас, ги нема. Некои само се зачленија и толку. Ај кажувајте по луѓе, по форуми. Да мрднеме од нулта точка. Ми е криво колку добро работат diecast форумите од другиве бивши YU републики. Барем дваесетина да се собереме, супер ќе биде. Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
zocc
Admin
zocc


Број на мислења : 46
Join date : 2011-07-20
Местолокација : Скопје

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeЧет Мај 02, 2013 1:33 pm

Алоооооо има некој ??? ..................................................................................... нема никој !!! Дај бе луѓе активирајте се малку, барем ете тие што сме веќе регистрирани членови и секако носете нови ако познавате. Значи само Македонскиов ди-каст форум не функционира. Crying or Very sad
Вратете се на почетокот Go down
zocc
Admin
zocc


Број на мислења : 46
Join date : 2011-07-20
Местолокација : Скопје

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeСре Сеп 18, 2013 8:06 am

И по четири месеци, ништо, ни админот, ни нас не има. Значи "умре" форумов, штета. affraid
Вратете се на почетокот Go down
Admin
Admin
Admin


Број на мислења : 34
Join date : 2010-11-25
Age : 39
Местолокација : Битола

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeСре Сеп 18, 2013 12:07 pm

zocc напиша:
И по четири месеци, ништо, ни админот, ни нас не има. Значи "умре" форумов, штета. affraid
Што да правам јас кога нема колекционери во нашата држава Sad  ако сакаш биди админ и собирај луѓе не знам што да речам.
Вратете се на почетокот Go down
https://diecast.macedonianforum.net
BMW fan

BMW fan


Број на мислења : 43
Join date : 2013-03-20

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeСаб Дек 14, 2013 2:28 am

Преку разни форуми и лично во продавница знам и сум се запознал со 5-6 колекционери и сите се од 35-45 години.
Верувам дека има и постари колекционери само прашање е колку и дали знаат да ја користат современава технологија.
Вратете се на почетокот Go down
cordoba

cordoba


Број на мислења : 39
Join date : 2013-03-20
Age : 56
Местолокација : Скопје

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeВто Апр 15, 2014 5:17 pm

Ајде, ајде, ама ништо од нас колекционерите, само на ајде сме. Ем сме малку, ем сме мрзливи, ниту пишуваме, нити ги претставуваме моделите, а најмалку се организираме у некакво друштво, екипа, клуб или нешто слично. Sleep 
Вратете се на почетокот Go down
zocc
Admin
zocc


Број на мислења : 46
Join date : 2011-07-20
Местолокација : Скопје

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeСре Апр 16, 2014 10:35 am

cordoba напиша:
Ајде, ајде, ама ништо од нас колекционерите, само на ајде сме. Ем сме малку, ем сме мрзливи, ниту пишуваме, нити ги претставуваме моделите, а најмалку се организираме у некакво друштво, екипа, клуб или нешто слично. Sleep 
Да, стандардно. Ај ќе си почнеме ние, би требало и другиве да почнат.
Вратете се на почетокот Go down
Trendo67

Trendo67


Број на мислења : 10
Join date : 2013-07-25
Age : 27

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Нова идеа    МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeПон Апр 28, 2014 3:40 pm

Ја сам нов на форим ама собирам од како знам за себе,од куманово сам.Колекција ми е 50+ авта не сам сигуран колко имам не ги броју.У колекцију имам 1:24,1:32,1:36,1:43,1:64 и 1:57.Келекција нема тему све сто ми се свиѓа или е cool стиза у моју колекцију  Laughing .Мое прашање е дали може свак да си направи албум и детално да гу постира своју колекцију.Ја много сам заитересиран да ви гу запознам.
Вратете се на почетокот Go down
zocc
Admin
zocc


Број на мислења : 46
Join date : 2011-07-20
Местолокација : Скопје

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeСре Апр 30, 2014 6:27 am

Trendo67 напиша:
Ја сам нов на форим ама собирам од како знам за себе,од куманово сам.Колекција ми е 50+ авта не сам сигуран колко имам не ги броју.У колекцију имам 1:24,1:32,1:36,1:43,1:64 и 1:57.Келекција нема тему све сто ми се свиѓа или е cool стиза у моју колекцију  Laughing .Мое прашање е дали може свак да си направи албум и детално да гу постира своју колекцију.Ја много сам заитересиран да ви гу запознам.
Пробај преку Photobucket да ги аплоадираш, лесно е и многу брзо.
Вратете се на почетокот Go down
Trendo67

Trendo67


Број на мислења : 10
Join date : 2013-07-25
Age : 27

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: .   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeСре Апр 30, 2014 12:37 pm

Само у кој дел на форим да гу ставy колекцију ?
Вратете се на почетокот Go down
zocc
Admin
zocc


Број на мислења : 46
Join date : 2011-07-20
Местолокација : Скопје

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeЧет Мај 01, 2014 9:48 pm

Trendo67 напиша:
Само у кој дел на форим да гу ставy колекцију ?
Па имаш најдоле на главната страна подфорум Вашата колекција, поделен е по размер на моделите. Ќе мора да ги поделиш, попрегледно е така.
Вратете се на почетокот Go down
Trendo67

Trendo67


Број на мислења : 10
Join date : 2013-07-25
Age : 27

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeПет Мај 02, 2014 6:58 am

Dada vide ga toj samo me interesirase dali bi mogalo da se napravi svi da si imamo svoj album i da si postiramo slike od kolekciju i polko ke ke si gu navagamo kolekciju edn na drugoga
Вратете се на почетокот Go down
BMW fan

BMW fan


Број на мислења : 43
Join date : 2013-03-20

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeСаб Мај 03, 2014 8:53 pm

Trendo67 напиша:
Dada vide ga toj samo me interesirase dali bi mogalo da se napravi svi da si imamo svoj album i da si postiramo slike od kolekciju i polko ke ke si gu navagamo kolekciju edn na drugoga
Можеш да си направиш твој албум а во исто време ќе можеме и да ти реплицираме
Вратете се на почетокот Go down
Trendo67

Trendo67


Број на мислења : 10
Join date : 2013-07-25
Age : 27

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: :D   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeЧет Мај 08, 2014 5:00 pm

Ljudi svi se zalite neraboti forum,Pa nema da raboti nikoj ne pisue.Treba da napravite naviku da pisete nesto kometirajte na bilo sto za vasu kolekciju na drugoga,Na koi modeli rabotite,Koi modeli sakate da kupite bilo sto da ga razrabotimo forum.
Вратете се на почетокот Go down
Trendo67

Trendo67


Број на мислења : 10
Join date : 2013-07-25
Age : 27

МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitimeЧет Мај 08, 2014 5:07 pm

Ovoj e najnovo u moju kolekciju Ford 38 1:24,Dodge super bee Roda Champs 1:43 Chevrolet Chevelle Roda Champs 1:43 i Tucker 48 solido 1:43 ovoj su edni od moi omileni modeli.Ford ima potencijal da bide Hot Rod ama ke razmislu sg rabotu na mini i BMW pisete sto mislite
[img]МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ 2z9jnkz[/img]
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Empty
ПишувањеПредмет: Re: МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ   МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
МУАБЕТЕЊЕ И ДИСКУСИИ
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Општо по темата :: Дискуции и новости-
Отиди до: