Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 АНКЕТА Раскажете за вашата колекција

Go down 
4 posters
АвторПорака
Admin
Admin
Admin


Број на мислења : 34
Join date : 2010-11-25
Age : 39
Местолокација : Битола

АНКЕТА Раскажете за вашата колекција Empty
ПишувањеПредмет: АНКЕТА Раскажете за вашата колекција   АНКЕТА Раскажете за вашата колекција Icon_minitimeЧет Jул 07, 2011 4:59 pm

Пример

1. Каков размер на модели собирате

2. Колку модели имате и во кој размер

3. Кој тип на коли собирате: retro, muscule cars, sport cars, sedan, suv, определени марки и др.
(не е задолжително да избирате напишете што сакате)

4. Од кога сериозно собирате модели

5. Имате ли некој редок модел во колекцијата

6. Кој ви е првиот модел а кој ви е најдраг

7. Од кои производители имате модели

8. Од каде најчесто купувате моделите

9. Кои ви се плановите за во иднина и имате ли замислена колекција

10. Споделете нешто убаво во врска со хобито


Вратете се на почетокот Go down
https://diecast.macedonianforum.net
audi
Admin
audi


Број на мислења : 3
Join date : 2010-11-26

АНКЕТА Раскажете за вашата колекција Empty
ПишувањеПредмет: Re: АНКЕТА Раскажете за вашата колекција   АНКЕТА Раскажете за вашата колекција Icon_minitimeЧет Jул 07, 2011 5:32 pm



1. Собирам модели во размер 1:43 и 1:18

2. Имам некаде околу 330 тина модели кои се во размер 1/43, 10тина 1/18 и 10тина 1/24

3. Собирам претежно седани и тоа германски марки на коли - мерцедес, ауди, порше, џејмс бонд колекцијата, и старите модели од англиската колекцијата DaysGone на Lledo.

4. Сериозно колекционирам од 2007

5. Имам многу редки модели од 80тите години и 90тите а имам и многу лимитирани серии од кои некои се доста ретки

6. Прв модел мислам дека ми е Mercedes limousine 1/58 на Majorette а најдраг модел ми е исто така Мерцедес 500К - 1/18 бела боја

7. Имам речиси од сите достапни производители да не ги набројувам сите: Minichamps, schuco, cararama, autoart, fabbri, maisto, bburago, mondo, norev, lledo, matchbox и многу др.

8. купувам модели од кај што ке најдам од продавници каде што патувам од интернет од други колекционери итн.

9. планови некакви големи немам освен да продолжам да си ја проширувам колекцијата со модели мене што ме радбаат и што ми се драги а не само колку да се бројат а не ми се по кеф. (освен ако мора да се дел од одредена колекција за таа да е целосна)

10. Убаво е да се има хоби а мислам дека ова хоби е едно прекрасно хоби за секој човек кој е љубител на автомобили.
Вратете се на почетокот Go down
zocc
Admin
zocc


Број на мислења : 46
Join date : 2011-07-20
Местолокација : Скопје

АНКЕТА Раскажете за вашата колекција Empty
ПишувањеПредмет: Re: АНКЕТА Раскажете за вашата колекција   АНКЕТА Раскажете за вашата колекција Icon_minitimeСре Jул 20, 2011 6:26 pm

Па стави некоја од колите да ги видиме, посебно 1/18-ките зошто истите и јас ги собирам. Поздрав.
Вратете се на почетокот Go down
Admin
Admin
Admin


Број на мислења : 34
Join date : 2010-11-25
Age : 39
Местолокација : Битола

АНКЕТА Раскажете за вашата колекција Empty
ПишувањеПредмет: Re: АНКЕТА Раскажете за вашата колекција   АНКЕТА Раскажете за вашата колекција Icon_minitimeЧет Jул 21, 2011 7:59 am

zocc напиша:
Па стави некоја од колите да ги видиме, посебно 1/18-ките зошто истите и јас ги собирам. Поздрав.

Тука можете да пишувате само во врска со Анкетата а слики може да ставате во делот "Покажете ја вашата колекција"
Вратете се на почетокот Go down
https://diecast.macedonianforum.net
cordoba

cordoba


Број на мислења : 39
Join date : 2013-03-20
Age : 56
Местолокација : Скопје

АНКЕТА Раскажете за вашата колекција Empty
ПишувањеПредмет: Re: АНКЕТА Раскажете за вашата колекција   АНКЕТА Раскажете за вашата колекција Icon_minitimeСре Мар 20, 2013 10:19 pm

Поздрав на веќе постојните членови на овој форум!
Јас сум од Скопје, поточно од населба Лисиче, а колекционер на колички сум од како знам за себе. Нормално како дете количките баш и не сум ги сваќал како колекционерска вредност, туку едноставно како играчки, така што многу од нив биле уништени, подарени или изгубени. Почетоците како и на многу од овие простори, се со Matchbox моделите, потоа Mebetoys, Polistil, Norev, кои се продаваа по трафиките и продавниците низ Скопје, потоа Burago, како и СССР моделите.

Инаку собирам модели во три размери, 1:18(70 ком.), 1:24(71 ком.) и 1:43(82 ком.), како и уште 10 модели во некои други нестандардни размери. Од произведувачите застапени се, Revell, Burago, Solido, Norev, Minichamps, Maisto, Kyosho, Welly, Anson, Ertl, AutoArt, Istmodels, Ricko, Sunstar, Yat Ming, Jadi, Schuco, Mondomotors, Motor Max, Signature, New Ray, Unique Replicas, Carrarama, Italeri, CB-Car, Starline, Brumm, Polistil, Mebetoys и други на кои сега неможам да се сетам, како и новински изданија од Quattroruote Collection, Hachette и други.
Собирам ретро модели, односно колички кои како вистински модели се произведувале меѓу 1950 и 1975 година. Најзастапена марка е Fiat и сочинува околу 25% од целокупната колекција.

Набавката на моделите освен во нашите продавници каде изборот е очаен, ја правам преку интернет и тоа најчесто од Германија и Италија, а кога одам некаде во странство, тоа го правам директно во некоја продавница за играчки или во продавници специјализирани за вакви модели, какви во нашето соседство има во Грција и Бугарија.

Колекционирањето низ годините поминувало низ повеќе успони и падови, односно периоди кога сум бил тотално оладен од хобито и периоди кога сум бил многу запален за собирање колички. Последната фаза во која моментално се наоѓам е оваа втората и започна негде од почетокот на 2006 кога во Солун си купив Fiat 600 од Revell во 1:18 и сеуште трае иако последнава година дена многу ретко земав нешто.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





АНКЕТА Раскажете за вашата колекција Empty
ПишувањеПредмет: Re: АНКЕТА Раскажете за вашата колекција   АНКЕТА Раскажете за вашата колекција Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
АНКЕТА Раскажете за вашата колекција
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Колекција во 1:24-BMW fan
» Дел од колекција 1:43 на BMW fan
» Колекција во 1:24 - Strider
» Колекција во 1:43 - Strider
» Колекција во 1:24 -cordoba

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Општо по темата :: Дискуции и новости-
Отиди до: